Sfințirea locului de biserică în parohia „Înălțarea Domnului”, Loturi Enescu

Viața parohiei Aprilie 3, 2017

În dimineața zilei de luni, 20 martie 2017, ora 10:00, parohia cu hramul „Înălțarea Domnului”, Loturi Enescu, din Protopopiatul Dorohoi, a fost în sărbătoare. Un sobor de preoți în frunte cu părintele protopop Stelian Ciurciun au binecuvântat începutul lucrărilor la noua biserică parohială.

Pentru acest eveniment credincioşii din Loturi Enescu şi cinci preoţi ai protopopiatului de Dorohoi au participat la slujba de sfinţire a apei şi binecuvântarea începerii lucrărilor la acest nou locaş de închinare.

În acest cadru solemn, părintele paroh Ciprian Onea, a mulţumit Bunului Dumnezeu pentru această frumoasă zi şi pentru darurile revărsate asupra lui, a mulţumit părintelui protopop şi tuturor preoţilor prezenţi la această sărbătoare precum şi tuturor credincioşilor după care a urmat o agapă frăţească.

Citește alte articole despre: sfintire