Oaspeţi de seamă în parohia noastră

Viața parohiei Martie 11, 2013

Duminica Înfricoşatei Judecăţi a fost pentru Parohia Bobuleşti o zi de sărbătoare întrucât creştinii s-au bucurat să aibă în mijlocul lor pe Prea Sfinţitul Calinic Botoşăneanul, episcop vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor.

Totul a început cu săvârşirea Sfintei Liturghii la care Prea Sfinţia Sa a fost înconjurat de un sobor de preoţi, cărora li s-au alăturat numeroşi creştini din parohie şi satele învecinate, dar şi autorităţi locale.

La sfârşitul Sfintei Liturghii, Prea Sfinţitul a citit rugăciunea de dezlegare a tuturor păcatelor şi a rostit un frumos cuvânt de învăţătură în care a explicat pericopa evanghelică citită.

Momentul a fost de o încărcătură spirituală aparte întrucât nici chiar cei mai în vârstă enoriaşi n-au mai avut ocazia să se bucure de prezenţa unui ierarh în mijlocul lor.

La final preotul paroh a mulţumit Prea Sfinţitului Părinte Calinic pentru prezenţa sa menţionând că oricând este binevenit la Bobuleşti.