Buna Vestire pentru copii

Viața parohiei Martie 25, 2013

Şi anul acesta am continuat tradiţia ca elevii de la şcoala din sat să fie prezenţi la biserică în ziua de 25 Martie de sărbătoarea Bunei Vestiri.

„Prin Parteneriatul încheiat între Parohia noastră şi Şcoala cu clasele I-IV din sat este stabilit un program ce cuprinde mai multe activităţi. Chiar dacă ne confruntăm cu o mare problemă a cadrelor didactice, pentru că nu sunt aceleaşi în fiecare an, totuşi parteneriatul se păstrează şi reuşim să derulăm activităţi frumoase de fiecare dată. Dintre activităţile specifice în perioada Postului Mare menţionez:

- cea de astăzi, 25 martie 2013 când elevii au participat, împreună cu d-na învăţătoare Clim Maria, la slujba Sfintei Liturghii şi au dat răspunsurile cu ajutorul stranei. De obicei la această sărbătoare elevii se spovedeau şi se împărtăşeau, însă anul acesta momentul este programat pentru sărbătoarea Sfântului Gheorghe;

- pe 23 aprilie 2013, de sărbătoarea Sfântului Gheorghe, când, în cadrul unui parteneriat al parohiei Poiana – Unţeni cu Liceul Tehnologic Special „Sfântul Stelian” – Botoşani, vom primi vizita acestor elevi cu dizabilităţi. Programul zilei va începe la biserică cu Sfânta Liturghie, când copiii se vor împărtăşi, apoi vom merge la şcoală unde se va desfăşura un program artistic;

- în cadrul săptămânii „Să ştii mai multe să fii mai bun”, elevii vor fi din nou la biserică însoţiţi de d-na învăţătoare şi vor afla mai multe despre Sărbătoarea Învierii;

- în Săptămâna Patimilor, copiii vor participa la Denii şi totodată, conform tradiţiei noastre, vor alcătui împreună cu elevii mai mari strana pentru slujba Prohodului Mântuitorului.”

În afara acestor activităţi organizate, elevii sunt prezenţi în fiecare zi de sărbătoare la biserică şi cântă alături de cei mari la strană.

publicat de Pr. Botezatu Liviu