Întrunirea trimestrială a reprezentanților Pro-Vita din protopopiatele Județului Iași

Viața parohiei Aprilie 3, 2017

Astazi, 29 martie, a avut loc la Todiresti, Protopopiatul Pascani , sub coordonarea Pc Pr. Radu Branza, Coordonator Pro Vita al Arhiepiscopiei Iasilor si cu participarea parintelui protopop de Pascani intalnirea trimestriala a Pc Preoti Coordonatori ai Birourilor Pro Vita din cele 5 Protopopiate ale judetului Iasi.

Actiunea a inceput cu Sf Liturghie, urmata de agapa apoi de sedinta propriu-zisa.

Dupa ce a fost realizata o evaluare a aspectelor administrative ale preotilor pro vita, au fost abordate probleme propriu-zise precum modalitati de a identifica surse de sprijin pt familiile cu multi copii, precum completarea formularului 230 sau amplasarea de urne pro vita in diverse locatii, metode de a face cunoscuta activitatea preotilor Pro Vita si strategii de reactie la anumite atitudini contra vietii si familiei traditionale.

La aceasta intalnire ca si la cea de luni, realizata sub coordonarea Pc Pr. Niculae Dorneanu, misionar protopopesc al Protopopiatului 2 Iasi, a fost o deschidere foarte mare catre implicarea mirenilor in activitatea Bisericii.

pr. Florentin Lupașcu

Citește alte articole despre: Pro Vita